wtorek, 30 czerwca 2015

Zmiana zawsze jest możliwa


Większość z nas lubi stabilną sytuację i to chyba nie zależnie czy dobrą czy złą. Przecież często tkwimy bardzo długo w sytuacjach, które definiujemy jako te bez wyjścia. Bowiem zło ma większa moc aniżeli dobro. Spokojnie, nie twierdzę, że cały świat jest zły i wszystko przesiąknięte jest jadem nienawiści. Chodzi o to, że zło króluje w naszej podświadomości. Lepiej pamiętamy złe doświadczenia częściej mówimy o złych rzeczach,  nawet nasz język jest pesymistycznie nastawiony. W języku angielskim około 60 % słów ma konotacje negatywną a  40 % pozytywną. Zmiana kojarzy nam się z przyparciem do muru i chaotycznym biegiem ku lepszej rzeczywistości. Wcale nie musi tak to wyglądać ...

Chciałbym przedstawić Wam podstawowe założenia książki Heath Chip i Heath Dan "Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić" i pośrednio zachęcić do jej przeczytania. Nasz mózg można metaforycznie przedstawić jak jeźdźca, który cechuje się tym, że lubi analizować. Nasze emocjonalne strona to słoń, którego słabością jest lenistwo i kapryśność. Woli on szybką nagrodę od długofalowej korzyści. Tak więc aby dokonać zmiany należy:

I. Wskazać kierunek jeźdźcowi poprzez:
1. Wykorzystanie jasnych punktów - należy znaleźć jaką rzecz, która się sprawdza i wykorzystać ją do rozwiązania przeszkód.
2. Zaplanowanie najważniejszych działań - nie należy myśleć o całokształcie ale skupić się na konkretnych zachowaniach.
3. Wyznaczenie celu - zmiana przychodzi łatwiej gdy wiemy dokąd zmierzamy i dlaczego warto osiągnąć dany cel. 

II. Zmotywować słonia poprzez:
1. Znajdywanie emocji - trzeba wzbudzić emocje w człowieku.
2. Zmniejszenie zmiany - zmniejszenie zmiany nie powoduje przestraszenia słonia.
3. Wzmocnienie ludzi - tu warto odwołać do tożsamości i zaszczepić nowy sposób myślenia o niej.

III. Wyrównać ścieżkę (czyli otoczenia w której ma się dokonać zmiana) poprzez:
1. Ulepszenie otoczenia - należy zmienić przestrzeń lub sytuacje bowiem zachowanie zmienia się wraz ze ich zmianą.
2. Budowanie nawyków - jeśli zautomatyzujemy swoje zachowanie oszczędzimy wysiłku jeźdźcowi, pamiętać należy, że zły nawyk można zmienić tylko przez inny nawyk.
3. Zbieranie stada - zachowanie jest zaraźliwe i łatwiej jest dokonać zmiany z kimś kto nas wspiera albo kontroluje, zmiana w pojedynkę jest o wiele cięższa. 

Pamiętajcie że wszelka zmiana jest możliwa, często mała rzecz prowadzi do dużej zmiany. Okres wakacyjny sprzyja podejmowaniu wyzwań, także powodzenia ;)

Nicnaniby.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz!